Ku dňu 27. Januára 2024 sme aktualizovali naše Zásady ochrany osobných údajov a Obchodné podmienky. Na prispôsobenie obsahu a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky a aplikácie, používame na neustále zlepšenie užívateľskej skúsenosti a dojmu.
Tipy na výlety
Okolie Dudiniec sa vyznačuje množstvom zaujímavých prírodných pamiatok, prírodných rezervácií, ktoré majú náučný ale aj vedecko-výskumný význam. Medzi najznámejšie patria:
Prírodná pamiatka o rozlohe 7 759 m2 v k. ú. Hontianske Tesáre predstavuje krátke, jedinečné kaňonovité údolie, budované epiklastickými sedimentami vulkanického pôvodu zo štiavnického stratovulkánu. Unikátna je na stene zaznamenaná chaotická sedimentácia v delte miestneho pratoku, čo je dôkazom prítomnosti mora v tejto oblasti.
Prírodná pamiatka o rozlohe 6 900 m2 na území katastra obce Krupina, ktoré boli za chránené územie vyhlásené v roku 1975. Predmetom ochrany je vlastný vrchol – rad stĺpov z bezprostredným priľahlým sutinovým lemom, ktorý zároveň udržuje stabilitu celého stĺporadia.
Národná prírodná pamiatka o rozlohe 14 300 m2 je tvorená masívnymi tmavými andezitmi. Nachádza sa na území obce Malá Lehota a hlavný význam spočíva v jeho vedeckej hodnote.
Prírodná rezervácia sa nachádza na území obce Dvorníky s rozlohou 23 150 m2. Za chránenú rezerváciu je vyhlásená z dôvodu zabezpečenia ochrany lokality s koncentrovaným výskytom chráneného a ohrozeného druhy flóry na Slovensku – hlaváčika jarného (adonis vernalis).
Prírodná rezervácia s rozlohou 1 412 400 m2 na území obce Čabradský Vrbovok, predstavuje mimoriadne druhové bohatstvo väčšiny našich plazov, vrátane vzácnych chránených druhov. Ochranu si zasluhujú aj ostatné zložky rastlinných a živočíšnych druhov. Areál hradnej zrúcaniny má kultúrny význam.
Národná prírodná rezervácia (936 800 m2) v katastri obce Ilija, je vyhlásená vzhľadom na ochranu prírodovedecky, historicky a kultúrne významnej dominanty Štiavnických vrchov – Sitna (1009 m) na vedecko – výskumné, náučné a kultúrno – výchovné ciele. Na území sa prelínajú teplomilné a horské prvky flóry s výskytom vzácnych a chránených druhov.
Náučný chodník Koháryho dub je situovaný do Štiavnických vrchov. Začína pred základnou školou v Hontianskych Nemciach. Je lineárny, dlhý 3 800 m, s prevýšením 115 m. Na trase, ktorej čas prechodu pokojnou chôdzou trvá 1,5 hodiny, je nainštalovaných päť informačných zastávok s rôznou tematikou.
Zdroj: Wikipedia